mail: kwiaciarnia@magnolia-kwiaty.com
tel: + 48 602 698 638

Magnolia Kwiaty

KWIATY I ROŚLINY TRUJĄCE DLA PSÓW I KOTÓW

 

Czy wiesz, że niektóre rośliny są niebezpieczne dla zwierząt? Dlatego posiadając psa, kota lub innego zwierzaka warto odpowiednio przystosować swoje cztery kąty i rośliny, które się w nich znajdują w sposób, który zapewni im bezpieczeństwo. Które rośliny domowe są niebezpieczne dla zwierząt? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Podgryzanie roślin to naturalny odruch zwierzaków – w ten sposób oczyszczają swoje żołądki. To ich naturalny odruch, dlatego warto zagwarantować im dostęp do zdrowych, zielonych przekąsek. Piszemy o nich poniżej. Kwiaciarnia Magnolia kocha zwierzęta i właśnie z troski o nie przygotowaliśmy listę najpopularniejszych kwiatów i roślin doniczkowych, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Sprawdź czy masz je w swoim domu i odpowiednio zabezpiecz je przed swoimi podopiecznymi.

Rośliny doniczkowe

Aloes

Mimo wielu pozytywnych działań aloesu jest on szkodliwy dla zwierząt. Jego niebezpieczną częścią jest jego miąższ, który podrażnia błony śluzowe oraz powoduje zatrucia a nawet drgawki.

Skrzydłokwiat

To roślina bardzo często występująca w naszych domach bo skutecznie oczyszcza powietrze ale jest toksyczna dla zwierząt. Liście i kwiaty zwierają szczawiany wapnia które działają drażniąco na błony śluzowe co prowadzi do wymiotów a nawet zaburzenia rytmu serca.

Hiacynt 

Hiacynt to piękna roślina, która jednak może być szkodliwa dla zwierząt. Trującymi częściami tej rośliny są kwiaty, pędy i cebule. Wywołuje nudności, wymioty i biegunkę. Pamiętaj także, że roślina nie jest szkodliwa tylko dla zwierząt — może być także groźna dla dzieci. Dlatego decydując się na wprowadzenie hiacyntów do domu znajdź dla niego miejsce, w którym będzie trudnodostrępny zarówno dla dzieci, jak i zwierząt.

Dracena

Trudno oprzeć się pięknej dracenie. Ale mając zwierzęta należy pamiętać, żeby utrudnić im dostęp do tej rośliny. Sok, który znajduje się w jej liściach jest silnie drażniący dla przełyku zwierząt. Kontakt z nim może powodować ślinotok czy wymioty. Ponadto, w razie kontaktu z oczami może doprowadzić do zapalenie spojówek.

KWIATY CIĘTE

Lilie

Któż nigdy nie zakochał się w pięknych liliach? Czarują one swoim zapachem, ale jednocześnie są silnie trujące dla zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów. Niebezpieczne dla nich są wszystkie części lilii – łącznie z pyłkiem! Zazwyczaj wywołują one silne zatrucie pokarmowe, a w niektórych przypadkach nawet uszkodzenie nerek. Jeśli posiadasz zwierzęta domowe musisz szczególnie uważać na lilie.

Anturium

Kiedy ktoś chciałby kiedyś stworzyć listę odpowiadającą na pytanie jaki jest najpiękniejszy kwiat, to z pewnością anturium znalazłby się na wysokiej pozycji. To piękny kwiat, ale jego toksyczność dla zwierząt jest wysoka. Każda część tej rośliny jest niebezpieczna dla zwierząt! Po przegryzieniu wydziela ona biało-mleczny sok, który jest trujący. Podrażnia on błony śluzowe i przełyk zwierząt wywołując ślinotok, swędzenie i wymioty.

Jakie kwiaty są trujące dla zwierząt?

 • Konwalia majowa
 • Ostróżka
 • Naparstnica
 • Chryzantemy

Jeżeli zauważysz, że Twój pupil drapie pyszczek, pociera go łapkami lub zachowuje się w nietypowy dla siebie sposób, warto skontaktować się z weterynarzem.

Jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt?

Rośliny doniczkowe

 • Begonia królewska
 • Fitonia
 • Lawenda
 • Juka
 • Zielistka Sternberga
 • Stroczyk felenopsis
 • Nolina wygięta
 • Szlumbergera

Kwiaty cięte

 • Gerbera jamesona
 • Róża
 • Dalia
 • Słonecznik
 • Eustoma

Jeśli chcesz, by Twoje zwierzaki miały stały dostęp dostęp do zielonych przekąsek, możesz im to zagwarantować poprzez posadzenie tak zwanej „kociej trawy”. To grupa roślin, do której zaliczamy między innymi owies, żyto czy jęczmień. Te bezpieczne dla zwierząt rośliny będą także doskonałą dekoracją dla domu. Posiadając zwierzęta domowe nie obawiaj się nowych roślin w domu, ale warto wcześniej dokładnie zapoznać się z ich wpływem na pupila. Jeśli nie masz pewności, co do potencjalnego wpływu rośliny na zdrowie zwierzaka skontaktuj się z nami. Kwiaciarnia Magnolia chętnie pomoże Ci dobrać najpiękniejsze i najzdrowsze dla nich rośliny.

Nie rezygnuj z zielonych dekoracji w domu, sprawdź jakie masz rośliny, czy stoją w odpowiednim miejscu i ciesz się bezpieczną zieloną przestrzenią.